Hayatın acılarına yenil-me-mek

Hayatın acı kısmından sevgi ile bakmayı öğrendim… Umudundan öptüğüm hayat, yeri geldi ağlaya ağlata öğretti.

Kimi zaman, içimi yakan güvendiğim insanın ardından, kimi zaman hatalarımı acımasızca eleştiri adı altında egosunu tazeleyenden… Fakat esas acının bu olmadığını sevdiğinizin can parçanızın acısıyla çok daha kolay öğreniyorsunuz.
Hayat sizi pin pon topu gibi oradan oraya savurmasın diye siz mücadele ederken yakalayıp, dibe yapıştırıyor. Nefes alamadığınızı düşünürsünüz, sanki içinize cam parçalarını yutmuşsunuzda o acıyı içinize her çektiğinizde, yutulan cam parçaları tüm damarlarınızı esir almışcasına kanatarak acınızı artıyor hissi verir.

Başınıza gelen acının kaynağı ve çeşidi her şey olabilir. Afet, deprem, ölüm, hastalık, kaybetme vs vs  ve siz bir daha ayağa kalkamayacağınızı zannedersiniz. Gün kararmıştır. Umutlar bitmiş, yıkılmış, dünya üzerinize çökmüş hissi gelir o an. Acıyı yaşamaya çalışırsınız güçlüyüm ben diyerek. Kanadınızın kırıldığını dünü artık hiç bir şekilde yaşaymayacağınızı, o günlerin anından kaldığını düşünürsünüz. Acıya alışınca gücünüzü toplamak yeniden ayağa kalkmak istersiniz, dualara sığınırsınız.
Normalde bir süre önce günlük hayatınıza devam edemiyorken şimdi belki bir doktor yardımı ile, belki dost tavsiyesi ya da kendi kendinize, bir bakarsınız, tekrardan gündelik hayatınıza dönmüşsünüz. Çok fazla acınıza bağlı kalmanız, bir tercih meselesidir. Toparlanmanız da tercih meselesidir. Durum, işte, tamamen sizinle alakalı.

Cenap Şehabettin’in dediği gibi ” En geveze kuş ümittir. Kalbimizde hiç susmaz” sözü her insanda olduğu gibi yüreğinizde umut belirir.

Kaç yaşında olursanız olun, biraz daha büyüdünüz, biraz daha olgunlaştınız demektir. Bazı acılar hiç unutulmaz ama giderek küllenir ve kalbinizin bir köşesine yerleşir. Sizi olgunlaştırır, büyük dersler, tecrübeler kazandırır. Acının bekli de sevilecek tek yanı budur. İster aşk acısı, ister ölüm, ister hastalık ve isterse başka bir acı…

Yaş ile alakası yok, ben kanatlanan bu umudu annemde gördüm, umudundan öptüğüm anam…

O kadar çok hastalıklara yenilen kabullenen hayatının baş köşesine taşıyan annemde gördüm. Tekerlekli sandalyeye karşı açtığı savaşa şahit olmak, acıyı sevdiriyor insana.

Acıya nasıl baktığınız önemli ibir husus, acı bir olaydan sonra hayatınızı yeniden nasıl şekillendireceğinizi, nasıl bir başlangıç yapacağınızı düşünerek bunu fırsata çok güzel çevirebilirsiniz. Bu süreçte daha önce hiç fark etmediğiniz yönleriniz ortaya çıkacaktır.

Birine çok kırıldığınızda mesela, kendi kıymetinizi öğrenmiş olursunuz. Bu da sizin bazı kararları almanıza sebep olabilir.

Ben bu yaşıma kadar acı-tatlı geldim bugünlere ama bazı acılarımdan öğrendiğim şey, beni şimdiki “ben” yapan acılardı… Ders aldığım, hep bir yaş daha attığım, insanları tanıdığım acılar belki de.

En olgun insanlar yenilgiyi, acıyı ve kaybın ne olduğunu bilen ve bu olayların derinliklerinden çıkmayı başarabilmiş insanlardır.

Acıyı kabullenmek yenilmektir. Hayatı güzel yaşamak için bedene, ruha iyi bakmak gerekir. Ruh için sevmeyi bilmek ve karşımıza çıkan her zorluğa sevgi ile adım atmak gerekir. Sevginin gücü yadsınamaz.
O yüzden yine tekrarlıyorum ve nur içinde yat sevgili Kayahan… Yolu sevgiden geçen herkese selam olsun.

9 yorum

 1. Serhan Yanıtla

  Yüreğine Duygularına Sağlık Sanki Benim hayatta yaşadıklarımı yazmışsın 😭😭😢😢

 2. Arzu Yanıtla

  Ruhunda acıları yaşayanların duygularını paylasmissiniz, herkes böyle dile getiremez. Keşke hayatımızda büyük acılar yasamasak, özellikle de sevdiklerimizi kaybetmesek 🙁 …

  • rahsapinar YazarYanıtla

   Estağfurullah 🙋 teşekkür ederim öncelikle… Siyah olmadan beyazın özelliği olmayacağı gibi Rabbim den gelen tüm acılara da güç ile sevgi ile dayanmak zorundayız. Hepimizin bir acısı var Rabbim hastalara şifa, öbür dünyaya giden sevenlerine de sabır versin 🙏🏻 ❤️ sevgilerimle esenlikler dilerim.

 3. Belgin Vatansever Yanıtla

  İçim tekrar acıdı. Yaşadıklarım gözümün önüne geldi ve her yaşadığım olay beni büyüterek ders almamı sağladı, beni ben yaptı. Yüreğimize, kaleminize sağlık🙏 Nasılda severek oluyorum su gibi berrak bi dille anlatıyorsunuz. Siz hep var olun, biz hep sevgiyle okuyalım. Sevgiden geçen yüreklerimiz hep bağlı kalması dileğiyle sizleri kucaklayarak kocaman öpüyorum güzel kadın😘😘😘

  • rahsapinar YazarYanıtla

   Beni bu güzel sözlerinize ne kadar mutlu ettiniz anlatamam. Sağ olun var olun. Teveccühünüz… Amacım acıları tekrar yeşertmek değildi bilakis acılara dayanma gücün sevgiden geçtiğini ifade etmekti. Yüreği sevgi dolu sevgili Buse hanım bende size kucak dolusu sevgiler gönderiyorum ❣️ yiki varsınız 🙏🏻

 4. buse_belginlleee Yanıtla

  İçim tekrar acıdı. Yaşadıklarım gözümün önüne geldi ve her yaşadığım olay beni büyüterek ders almamı sağladı, beni ben yaptı. Yüreğimize, kaleminize sağlık🙏 Nasılda severek oluyorum su gibi berrak bi dille anlatıyorsunuz. Siz hep var olun, biz hep sevgiyle okuyalım. Sevgiden geçen yüreklerimiz hep bağlı kalması dileğiyle sizleri kucaklayarak kocaman öpüyorum güzel kadın😘

  • Bahar Yanıtla

   Gercekten 3ü1 arada kahve gibisiniz herseyden var okurken hem dusunup hem eglenip hem uzuluyoruz surekli takip ediyorum yazilarinizi iyi ki varsiniz Pınar hanım seviliyosunuz :).

   • rahsapinar YazarYanıtla

    Ahh çok teşekkür ederim, yüreği sevgi dolu güzel insan… Çok mutlu oldum güzel sözlerinize… Sağ olun var olun… 3 ü birada sözünüze de bayıldım Bahar Hanım… İyiki varsınız 🙏🏻 ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ ❤️ cansınız kalemime…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir