Kadın Ölürse Hayat Biter

Bir kadın çığlık çığlığa yardım istiyor. Bir kadın yine kadın cinayeti ile korkuyor. Ölmek istemiyorum yardım edin diye haykırıyor. Sesimi duyun diyor. Yine bir kadın yine bir yaşam savaşı. Bitmedi kadınlara olan kavga, bitmedi cehaletinde boğulan erkek özerkliği… Kadının kardeşi twiterda “yardım edin ablam ölmesin” diye çığlık çığlığa yardım istiyor. Oysa yardım istemesi gereken adresin bu olmadığını biliyor. Uzaklaştırma kararı olmasına rağmen ölmekten korkuyor. Gözünü şiddet bürümüş, kan bürümüş bir kayınpeder var karşısında.

***
Konu kısaca şöyle;

Olay, Kocaeli’nin Gebze ilçesi Yavuz Selim Mahallesi’nde meydana geldi. Bir süredir gelini ile anlaşmazlık yaşadığı öne sürülen kayınpeder, gelinini darp etti. Olayın basına yansımasının ardından gözaltına alınan ve hakkında uzaklaştırma kararı verilen kayınpeder M.Ö., bu kez de gelinin evini ateşe verdi. Kısa sürede evi saran alevler yan binaya da sıçradı. Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahale ederek söndürdü.

Ev kullanılamaz hale gelirken, yangın sırasında M.Ö. ve F.Ö. çiftinin evde olmadığı öğrenildi. Öte yandan mahalle sakinleri tarafından linç edilmeye çalışılan kayınpeder M.Ö. ise polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.
***
Hukukun yetersiz görüldüğü durumlarda, öldürülen ya da tecavüze uğrayan kadınlar için protestolar düzenleniyor, yürüyüşler yapılıyor. Ancak maalesef kadın cinayetleri hala devam ediyor. Münevver Karabulut, Özgecan Arslan, Ayşe Paşalı, Şule Çet, Leyla Aldemir, Hatice Kavak, Emine Bulut, Ceren Damar ve niceleri… Bir kadın cinayeti daha duymak istemiyoruz artık kadınlı erkekli hep bir ağızdan yeter diyoruz.  Takım elbise giyip elinde kitabını alıp iyi hal indirimi alan suçluların cezalarının arttırılmasını istiyoruz.

Bir kadın çığlık çığlığa yardım istiyor. Bir kadın ölmek istemiyorum diye feryat figan çığlıklar içerisinde korkuyor.

2015 yılında 309’u silahlı toplam 414 kadın,
2016 yılında 317’si silahlı toplam 367 kadın,
2017 yılında 371’i silahlı toplam 387 kadın,
2018 yılında ise 341’i silahlu toplam 391 kadın öldürüldü.

2019 yılında ise şu ana kadar 221 kadın katledildi. Bu yılın ilk ayında 3 kadın erkekler tarafından öldürüldü.
Şubat ayında 31, mart ayında 27, nisan ayında 36, mayıs ayında 37, haziran ayında 40 ve temmuz ayında ise 31 kadın öldürüldü.

Kadınlara yönelik fiziksel ve psikolojik şiddete dur demek için; #KadınaŞiddetIçinADALET tagı ve birçok benzer tag ile seslerini duyurmaya, önlem almaya, cezaların artırılmasına, sessiz kalınmayıp seyirci olmamak için kadınlı erkekli birlikte seslerini duyurarak cezaların yeniden gözden geçirilmesini istiyor.
Bu kadının feryadını duyunca hepinizin aklına o acı cümle geldi değil mi? Emine Bulut’un “ölmek istemiyorum” ve kızının “anne lütfen ölme” cümlesi aklınıza geldi değil mi? Üzgünüm hatırlatarak belki o sahneyi tekrar gözünüzün önüne gelmesini sağladım. Yeniden kötü hissetmenizi sağladım üzgünüm ama artık bu cinayetlerin olmasını engellemek için cezaların ağır olmasını talep ediyoruz.
Artık ne Özgecan gibi, ne Şule Çet gibi, ne Ceren Damar gibi örnek duymak istemiyoruz. Hepimiz kadınlı erkekli hepimiz diyoruz ki artık yeter.
Kadına yapılan şiddet ve ölümlerde cezaları gözden geçirin. Ağırlaştırılmış cezalar uygulayın. Her anne de bir evlat ve her anne de bir evladın anası. Kadınlar ölmesin. Kadın Ölürse Hayat biter…

Gebzedeki kadın öldürülmekten korkmadan yaşasın. O ve ismini bilmediğimiz bir çok kadın artık şiddet ve öldürülme korkusu yaşamasın.

Kadınlar ölmesin…

Kaynak
https://listelist.com/turkiye-kadin-cinayetleri-istatistikleri/

4 yorum

 1. Uğur Zengin Yanıtla

  Rahsa hanım çok önemli bir konuya değinmişsiniz elinize yüreğinize sağlık
  Kadın melektir,kadın bu dünyada en zor şartlarda yaşayan canlıdır, kadın narin bir canlıdır
  Kadına kalkan eller eller kırılsın
  Teşekkürler bu güzel yazınız için

 2. MEVLÜT Yanıtla

  Bu durumdan 17 yıldır AKP nin Günahı yok mu? Dindar Nesil diye Kindar ve Bozuk bir Nesil Yetiştirdiler. Hak, Hukuk Adalet diye birşey kalmadı.

 3. Bircan Yanıtla

  Şiddet, ölüm, tecavüz olmayan bir dünyada yaşamak, her kadının hakkı!
  Yazınızı okurken, her satırındaki kadın ismiyle, o kadının yaşadıkları gözümün önüne geldi. İçim yara aldı yine!
  Caydırıcı cezalar gelmeli, meclisin ve millet vekillerinin görevi; sadece maaşlarına zam yapmak için toplanmak değildir.!!!

 4. Muharrem Yanıtla

  Çok acı ve bir o kadar da ürkütücü bir gercegimizi dile getirmiş hatta gözümüze sokmussunuz ne yazikki öyle.
  Ancak çözüm yine kadınlarımızda yaani analar da onlar ne zaman ki evlatları arasında ayrım yapmaktan vazgecerlerse hatta kızlarından yana pozitif ayrımcılık yaparlarsa yetiştirirken evlatlarını o zaman çözülecek bu sorun ve en az seviyeye inecek, kabuslarimiz azalacak.
  Bugün başlasak değişime ancak iki nesillik zaman lazım bize :((
  Kaleminize yüreğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir