Neslican Tay


Dün bir güvercin, uçmak için kanat çırpmak isterken kanadı kırıldı ve öldü.
Henüz 21 yaşında, enerji dolu, hayat sevinciyle dolu bir genç kız…
Hayatın güzelliklerini yaşama enerjisiyle dolu Neslican TAY öldü…
Bu genç yaşında, yaklaşık iki yıldır mücadelesinin sonunu dün yaşadı ve bugün o enerji dolu genç kız yok. Sadece kendi yaşıtlarına değil kendinden küçük-büyük herkese örnek olan o güzel Neslican artık yok.
1998 doğumlu Rize’de yaşayan bir genç kız. Fen Lisesini de Rize’de bitirdi. Üniversite sınavına iki hafta kala kansere yakalandığını öğrendi. Sınava girdi. Kazandı. Bahçeşehir Üniversitesi’nde psikoloji bölümünü okumaya başlarken ara vermek zorunda kaldı. Tedavisi devam etti. Tümör nedeniyle bacağı (kesildi) alındı. Acı çekti. Canı yandı günlerce ama hayattan kopmadı, bilakis daha da sahiplendi sarıldı hayatına.
Sıfır kompleksli örnek biri o. Kendisine ‘Demir Kadın’ dedi. “Bacağım yok ama yaşam sevincim var!” , “Bacağımın kesilmiş olmasının hayatımı etkilemesine izin vermeyeceğim. Ben bir bacaktan ibaret değilim ki… Çok daha fazlasıyım!” sözleriyle binlerce insana umut oldu, enerji kaynağı oldu, hayatın güzel kısmından bakan göz oldu.
Ve o kadar çok üzel enerji,morel, hayat neşesi, yaşamın güzellikleirni öyle güzel anlattı ki son ana kadar,kaç yaşında olursanız olun o güzel enerjiyi içinize çekmemek mümkün değildi.
Şu güzel mücadeleye bakar mısınız lütfen ?
“Saçlarımı kaybetmek, yaşam kalitemin düşmesi, özgürlüğüm vesaire kemoterapinin getirdiği bir sürü acı şey var maalesef. Bunları yaşamak gerçekten istemiyorum ama onunla savaşmak için, bu hayatta kalmak için bunu yapmam gerekiyorsa kemoterapiye alacağım ve o şekilde devam edeceğim. Konuştuğumda bile sesim gidiyor zaten. Bir ciğerim resmen çalışmıyor tümörler yüzünden. ‘Bu kadar ileriye gidemezsin. 2 adım attığımda nefesimi kesemezsin. Sen nesin, kimsin de benim vücudumu, benim hayatım bu kadar etkiliyorsun. Madem beni bu kadar etkiliyorsun alıyoruz kemoterapiyi ve paşa paşa seni öldürüyoruz’ dedim. Çünkü bunu yapmak zorundayım, savaşmak zorundayım, onu yenmek zorundayım. Çünkü gerçekten bu hayatta kalmak istiyorum. Çok acılı olacak yine bir sürü şey yaşayacağım hiç umurumda değil ben hayatta kalmayı, yaşamayı çok fazla istiyorum. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağım. Ben ağlarken çok çirkin oluyorum benim gözyaşım akmamalı.”
Hayatla böyle güzel raks eden, enerji deposunu sürekli yüksek tutan bu pozitif genç kızın ardından dua edip, örnek bakış açısıyla alkışlamak geliyor.
“Niye hayata küseyim? Ben bir bacaktan da ibaret değilim, çok daha fazlasıyım. “
19 yaşında bu cümleleri kurmuş. Yani çocukluktan çıkıp, gençliğe koşarak açtığı sur kapısının başındayken, kendi kanatlarıyla uçmaya hazırlanırken tek kendine değil milyonlara ilham kaynağı olacak mükemmel sözler… İnsanlığa hayatı öğretmek için gönderilmiş enerji topu diyordum ben sosyal medyadan takip ederken.
Dün gece haberini duyunca çok üzüldüm. Bu satırları yazarken bile gözyaşlarıyla üzüntüyle yazıyorum. Ruhuma yumruk yemiş gibi oldum. Hem Neslican’ın mücadelesinin sonunun böyle olmasına ve anne babasının acısını düşündükçe çok kötü oluyorum çok. Ruhun şad olsun, duaların bol olsun enerji topu örnek insan… Sen, birçok insana; hala hayattasın, bırak yelkenleri düşürmeyeceksin, kalk silkelen dedin, belki de bu dünyada görevin buydu senin bilemiyorum. Tek bildiğim bu dünyadan büyük bir enerji topu geçti.
Hayatın tadı, rengi sizin bakış açınızda saklı. Enerji topumuz giderken bize bıraktıklarına sahip çıkmak lazım.
Hayat; cüzdanınızdaki, bankanızdaki paraları çoğaltmak için, toprak kavgası için,  bir başkasının hakkına girmeden, sevgiyi saygıyı bilip, yarının garantisi olmayacağı gibi üzüntüler, pişmanlıklar, yıkık hayaller, ayrı sevgiler, özlemler toprağa girmiyor onlar hep toprak üstündekilerin sınavı olarak kalıyor. Toprak altına hepimiz gireceğiz de nasıl gireceğiz…
Ardından güzel sözler duyarak ruhuna huzur verecek sevgi eşliğinde gitmek varken, dünya nimetleri için, nefsin için, hırsın için, şeytana hizmetin için değer mi?
Kendinizi sevin, çünkü rabbim sizden başka birini daha yaratmadı. Fiziksel ve ruhsal olarak siz teksiniz. Sevmediğiniz yönlerinizi sevdiğiniz yönleriniz kapatır. Siz yeter ki güzellikleri görmeye odaklanın. Güzel bakın, güzel sevin… Her güzellik kusursuz değildir emin olun ki o muhteşem eşsiz güzellikteki gülün bile dikeni var…
Sevdiklerinize önce kendi beden ve ruhunuza güzel bakın, sevgiyle bakın… Yapmak istediklerinizi bazen imkânları zorlayarak da olsa gerçekleştirebilirsiniz. Büyük hayaller de kurabilir ve hedefe koşabilirsiniz ama bu yolda ne kendinizi ne de bir başkasının hayallerini çalmadan ulaşın. Yaşadığınız ömrünüz kaliteli geçecektir.  Hayatınızı sevgi gözünüzle aydınlatın. Kendi kıymetini bilmeyen, bir başkasının kıymetini bilmez. Kendini sevmeyen, bir başkasını sevmez. Kendisiyle barışık olmayan, bir başkasına hoşgörülü olmaz.
Siz siz olun yaşadığınız her anın size sunulmuş bir güzellik olarak düşünün ve bunun olmama ihtimali ile güzel ve kaliteli yaşayın, elinizdeki imkânlar çerçevesinde, sevdiklerinizle birlikte…
“Çok yağmur yağdı hayatıma, hiç beklemediğim bir anda… Sonra bir fırtına koptu, alıp götürdü seni benden… Sen yoksun ama umudum var! Şimdi bekliyorum güneşin açmasını. Gökkuşağının tüm renkleriyle beni aydınlatmasını… Sen yoksun ama benim yaşam sevincim var!!!” Neslican TAY

8 yorum

 1. Fatma Alıcı Yanıtla

  Emegine kalemine saglim ablacigim. Mekani cennet olsun nurlar icinde yatsin. 😞😞😞

 2. Hicran Yanıtla

  Kalemine sağlık canım.. Yakınımızı kaybetmiş kadar üzgünüz..kelimeler kifayetsiz.. Dediğin gibi dünyadaki rolü o muhteşem yaşama enerjisini insanlara geçirebilmekti sanırım.. Mücadelesi çok güzeldi.. Ve bi çoğumuza ışık oldu 🙏

  • rahsapinar YazarYanıtla

   Canım benim teşekkür ederim öncelikle… Melek Neslican görevini tamamladı ve gitti, ardından güzel enerjisini tüm yüreklere yerleştirerek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir