Sevmek mi güvenmek mi

Sevmek mi güvenmek mi?
Güvendiğiniz kişiyi mi seversiniz, yoksa sevdiğiniz kişiye mi güvenirsiniz?
Sevginin olduğu yerde, dikenler eline batsa da gülden vazgeçmek mümkün müdür?
Güvenin olmadığı yerde hangi güzel duygu olabilir ki?
Sevgi-Saygı-Güven birlikte güçlü iken, tek başına her an dalından kopmaya hazır bir yaprak gibi değil midir?
İnce bir çizgidir bu ayırım, birçoğumuz önemsemeyiz bile, her ikisi de bu ilişkide mevcut mu ona bak dediklerini duyar gibiyim. Ta ki sorunlar başlayana kadar yani huzur ve mutluluğa gölge düşene kadar sorgulanmaz elbette… İşte o ince çizgi kaybolur, silinmiş olur o zaman…
İki açıdan da düşünelim o halde;
Sevgi ile gelenler: İnsanı yaşamı boyunca ayakta tutan tek şey sevgidir… Sevginin içinde sonradan oluşan saygı ve güven, sevginin ayakta olduğu sürece problem olmaz. Nasıl mı? Sevdiğiniz kişi ( sevgili-eş-arkadaş-iş arkadaşı, tuttuğunuz takım, siyasi lider vs vs ) affedersiniz, görmezsiniz yanlışları, affedicisinizdir. Sevginin revaçta olduğu bu ilişkinin süresi size bağlı olarak değişir. Ta ki sevgi tahammülünü zorlayan sebepler su yüzüne çıkana kadar. Sevgi güveni beslemez. Saygıya sahip çıkmaz. Güven azalınca, şüphe kuşku doğar. İçini kemiren bir virüs gibi sevgi ile savaşır.
Bazı arkadaşlar ile sohbet esnasında şöyle diyor: seviyorum onu iyi biri ama keşke şunu yapabilse, dediği ile yaptığı aynı olsa, hatalarını görebilse, sözüne güvenebilsem gibi gibi… Güven öyle bir güç veren, kendini huzurlu hissettiren, mutlu hissettiren öyle güzel bir duygu ki, kaybolunca kurumuş-yakılmış meyve veremeyen bir ağaç gibidir, çizik bir bardak gibidir. Eski haline gelmez. Yalpalanan bir sevgi teknesidir artık. Sevgiyi ayakta tutamamaya başlar, sevgi güvensizliğin karşısında mum gibi erir gider. Sevgiyi ayakta tutan güven değil midir? Görmek için bakmak gerekir. Belki de olduğu gibi bırakmak… Akraba ilişkisi gibidir sevgiden oluşan güven. Kaybedilince de tekrarı olmayandır, dönüş için ne kadar çabalasan da güven ufak bir izmaritle başlayan ve zamanla alevlenen yanmış bir ağaç gibidir. Nafile bir çabadır yeniden güvenmek.
Güvenin olmadığı yerde ama sevgim var diyen de kendini kandırıyordur kesinlikle. Ufacık bir delikten gökyüzüne bakarak mutlu olma çabası gibi yersizdir oysa.
Güven ile gelenler: Güven kayıtsız şartsız samimiyettir-dürüstlüktür. Güvenin olduğu yerde şüphe olmaz, acaba olmaz, sevgi sürekli mutlulukla raks eder. Güven sevgiyi de – saygıyı da koşulsuz yanında ister. Daha da güçlenir. Kasırga da çıksa, başka afetler de çıksa yılmaz yoluna devam eder. Virüs dediğimiz şüphe, kuşku güvenin yanında barınamaz.
Bir insana güveniyorsanız, kendinizi onun yanında daha iyi hisseder, tereddüt etmezsiniz. Size zarar vereceğinden kuşku duymaz, olduğu gibi kabul edersiniz. Yanında huzur duyar, her şeyinizi paylaşabilir, kontrol etme ihtiyacı duymazsınız.
Düşünsenize daha dünyaya gözlerimizi açtığımız andan itibaren, annemizden başlayarak yakın çevremizden sağladığımız güven duygusuyla yaşama tutunuyoruz. Güven duygusu ile başlıyor gerçek vazgeçilmez sevgiler. Aklımıza gelebilecek tüm olumlu değerler, karşılıklı kurulan ilişkiler, ancak güven duygusuyla birlikte bir anlam taşıyor. Korku, kaygı, kuşku duymadan…
Sanallaşan gerçek dünyamızdaki en hızlı kaybedilen olgudur güvenmek. Sadece eş-sevgili ilişkisi için sınırlamayın. Aile-akraba-arkadaş-sevdiğin takım-sanatçı-şarkıcı-siyasetçi-parti gibi gibi birçok yaşama müdahil kişileri düşünün. Güven kazanmak zordur, zaman ister kaybetmekse depremden sonra yıkılan bina gibidir.

Seni seviyorum ama güvenmiyorum…Güveniyorum o yüzden seni seviyorum.

İşte bir ilişki için de güven aynen, hava gibi, su gibi temel ihtiyaçtır. Güven sevildiğinizi bilmek, saygı duyulduğunu bilmek ve buna koşulsuz inanmak, bunun yanında her açıdan karşınızdaki kişinin size karşı sorumlu olduğunu bilmek, size bazı açılardan sorumlu olmasıdır.

Yolu güvenli sevgiden geçen herkese selam olsun…

2 yorum

  1. belgin_busem Yanıtla

    Nasılda güzel ifade etmişsini Sevgi, saygı, güven üçgenini. Yüreğinize, kaleminize sağlık? Yazılarınızı severek takip ediyor ve okuyorum. 🙂 Hepimizin yolu güvenli sevgiden geçmesi dileğiyle…

    • rahsapinar YazarYanıtla

      Çok teşekkür ederim, sevgi ağacınızın hep yeşil kalması dileği ile kucak dolusu sevgiler ❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir