Tesadüf kaderdir

Hayatınızı bir kitabın sayfaları gibi düşünün. O kitabın içinde kimi birden fazla sayfayı kapladığını ve kimininse yarım sayfa bile etmediğini düşünün… Ne olursa olsun silik biri bana ne katar dediğiniz kişi bile bir anlam katar iyi ya da kötü bir anlam katar. Ve hayatınıza giren her insanın bir sebebi vardır. İyi ya da kötü ama bir sebebi var. Size anlam katan da olacaktır, size yanlışlarıyla tecrübe katan da olacaktır.

Bazen evrenin bize yardım etmek için işaretler ve insanlar gönderdiği gibidir. Kimse kimseye tesadüfen gönderilmez. Her oluşumun bir sebebi olduğu gibi.

Bazen kendinizi yitik ve kafası karışmış hissediyorsanız hayatınızı tamamıyla değiştirebilecek insanlarla tanışmaya yakın olabilirsiniz. Belki onların gelişi size ilk bakışta pek fayda etmeyecek ve daha fazla acıya sebep olacak, belki siz de alışılmadık şekilde davranacaksınız ve ancak o kişiyle yollarınız ayrıldığında bir şeyler öğrenirsiniz. Unutmayın ki bu tecrübelerin hepsi sizi olgunlaştırır ve tekrar kendi yolunuzu çizmek içindir.

Örneğin, otobüste yanınıza oturan o gencin kulaklığını takıp müzik dinlerken ki aldığı keyif ve size gülümsemesi ya da kucağındaki çocuğunu sabırla dinleyen biri ya da telefonla tartışan abi size yeni ufuklar açacak bir koridorun anahtarı olabilir… O an ki ruh halinizi değiştirebilir. Bakış açınızı yenileyebilir.

Peki şuan ki en samimi olduğunuz arkadaşınız ile tanışmanızı hatırlayın. İyi ki o tesadüf oldu karşılaştık dediğiniz anı göz önüne getirin. Ya da sevdiğinizi düşünün. Hayatın planı bu esasında sizin değil. Karşılaşmanız hayatın planıdır. Hani bir söz vardır “sen hayat için plan yaparken hayat senin planını çoktan yapmıştır” sözünü düşünün isterseniz.

Yaşam yolculuğu devam ettiği sürece duraklarınız olacak ve hayatınıza giren bazılarını o durakta indireceksiniz ya da kendileri gidecek ve işte o sizde kaldığı süre içerisinde sizde az ya da çok bir iz bırakacaktır. Belki isyan edecek belki de şükür edeceksiniz ilahi sebepleri yorgulayacaksınız. 
İşte bu noktada size kattıklarını düşünme anıdır. Gidenler sorgulanır, kalanlar için sebep aranmadığı içindir.

Giderken güveninizi, sevginizi, gelecek umutlarınızı götürdüğünü düşündüğünüz kişiler de olacak, tüm bunları getiren insanlar da hayatınıza girecek. Doğum ve ölüm burada da vardır. Yaşarken ölmek ve yeniden doğmak felsefesi budur.

Kimisi yaşam boyunca yanınızda, kalbinizde olanlardır. İşte en güzeli de bu değil midir? Gönül mesafe dinlemez, gönül ayrılık dinlemez, gönül bağ dinlemez kimi can bağı, kimi kan bağı, kimi de gönül bağına bağlıdır. Nadir ve değerli olanlardır bunlar.

Kalbinizi sevgi ile doldurduktan sonra, ayağınıza taş takılsa da yine de ayağa kalkarsınız bu güçlü bağlarla ve hayatınız olan kitabinızda uzun uzun kalır. Getirileri çok, götürüleri az olan ilişkilerdir. O yüzden kıymetlidir şükür sebebinizdir.

Kimi kısa sürsede hayatınızın içinde, sizi yıpratsa da, güveninizi alt üst etsede yaşanmışlık bir tecrübe olur. Tesadüf dediğiniz sizin tecrübeniz olmuştur.

Bu ilişkiler sonrasında size hep iyi hissettirir ve iki taraf da hayat amaçlarına ulaşmak için birbirlerine hizmet ederler. Tesadüf dediğimiz şey kaderdir. Seçimlerde öyle..

Siz siz olun, asla ilişkilerinizi zorlamayın, kasmayın ki akışda kalsın. Hayat planını yapmıştır çünkü… Üzüldüğünüz ile kalırsınız. İşte buda benim tecrübem. Bu da benim hayatıma girenlerin bana kattıkları…

Affedin ve karşılaştığınız herkese sevgi yollayın. Kazanan hep sevgi olur. Huzura erdirir. Onlarla ya da onlarsız. Mesafelerce uzakta ya da yanıbaşınızda.

Hiçbir şey tesadüfen yaşanmaz; her durum, her insan ve her tecrübe sizi olmanız gereken yere götürür.

Tesadüf kaderdir…

İyisi de kötüsü de elbet götürür. Hayat sevgi ile dönüyor, sevginin olmadığı yerde savaş çıkıyor. Rahmetli Kayahan’ın sevgi dolu şarkısından hep söylediğim gibi sevgiden yolu geçen herkesle bir gün bir yerlerde buluşan gönüllere selam olsun.

Dip not : görseldeki resmi kullanmama izin veren, hayatın bana güzel kattıklarından olan güzel arkadaşım Sesin’e teşekkür ederim 😍

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir