Tüketici Milletiz

İsrafı seven bir millet olduk vesselam. Maddi-manevi ne bulduysak acımasızca tükettik. Sevgiyi, insanlığı, inancı ve maddi olan herşeyi… Geleceğe tüketen toplum olarak imza attık. Suçu da teknolojiye attık onu da kötü kullandık.

Sadece ve sadece tüketmeye odaklı millet olduk gerçekten. İstisnasız herşeyi tüketiyoruz. Hızlı dozda ve kendimizin dışında oluyormuş gibi seyrederek tüketiyor ve tükeniyoruz. İnsani duygularımız da beraberinde tükeniyor.

Teknolojik ilerleme, modernleşme adı altında özlükte kaybolma, farklı olmak adına üretim vampirliği içindeki kirlilikteyiz.

Global dünyada oluşan bu akım, ülkemizde de mevcut. Ama bizim farkımız olmalı ya işte tam da bu yüzden bu aklımda tavan yaptık. Hem kendi ülkemizin hemde yurt dışındaki birçok ülkenin akımını da yaparız evelallah. Hiç eksik kalmayız.
Cadılar bayramından, efsane indirimlerle, baby showerlarla desinler diye gösteriş olsun diye hiç bir abartıdan muaf olamayan karma bir toplum olduk. Dini bayramlarımızı tatil ile tükettik. Güvensiz bir toplum olduk
Diş ediği oldu diş partisi… Kına gecesi bekarlığa veda partisi… Değerleri, inançları tükettik…

Hacca birden fazla giderek açları, yoksulları giydirip, yardım etmek varken nasıl rahat edilebiliyor anlamış değilim. Çevrede yokluk tavan yaparken, bu saltanat sürmek değil midir? Tüketmekte sınır tanımayız.

Özelliklede israfın haram olduğunu bildiren tüm din mensuplarının lüksü sevmesiyle başladı belki de… İnançlı olduğumuz halde toplum olarak bu çılgınlığa hep birlikte dur diyemiyorsak işte o zaman, yani şimdi bize yazıklar olsun…

İsraf edenlerin cenneti olduk.

Ama bu kadar abartılı olmayın.
Şimdilerde moda olan bu tarz abartılı kutlamalara destek olarak, yayılmasını sağlamayın… İlgisiz kalın…

Mesela bebeğiniz dünyaya gelmeden hediyeleri toplamak için olmasa bile; ben daha güzelini yaparım, en güzelini ben yaparım, partimin şanını duymayan kalmasın diye partiler yapmayın. Çocuk yurtlarındaki ilgiye hasret çocukları aklınıza getirin. Doğduktan sonra ilk doğum gününde bebeğinize tek taş yüzük alanlara özenmeyin.

İkramlar da bulunurken ya da hediye alırken hep bir daha fazlasını yapmalıyım gibi gereksiz düşüncelere girmeyin. Kazandırmaz bilakis değerleri aşağı çeker

Günah diyerek sakındığınız bir çok şeyi bir kenara bırakıp, gösteriş meraklısı olmayın. Dostlar efsane indirim günlerinde avmlerde alışverişte görsün diye kullanmayacağınız ürünler için sırf indirim var diye koşmayın. O ürünlerin indirim yapılmadan önceki fiyatlarını görmenizi öneririm. Kazıklanmayın tüketirken.

Yurtlara, köy okullarına, imkanı kısıtlı insanlara ulaşarak giyim, kitap ve yiyecek yardımını gerçekleştirerek iç huzurunuzu yakalayabileceğinize tüm kalbimle inanıyorum. Bu ihtiyaç sahiplerini bulmak zor değil.

Tüketim çılgını değil, üretim çabasına girin. Yolda ya da herhangi bir yerde olay görünce cep telefona kayıt etmek yerine, hiç birşey yapamıyorsanız şayet polisi arayınız.

Evinizde, işyerinizde karşılaştığınız insanlara gülümseyerek selam verin mesela… Kendinizden başkasını kötü görmeyin sevgi ile açılan kapılar er ya da geç o sevgiyi gün yüzüne çıkmasını sağlar, unutmayın bu dünyada tek siz iyi birey değilsiniz… İnsanlığı tüketmeyin. Özünüzü tüketmeyin. Geleceğe örnek olacak yanlışları yapmayın… Toplumu ben-sen-bizler oluşturuyoruz suçlama yapmadan önce şapkayı önümüze koymamız gerekir.

Hayat sizin elbette, inançlarınız da sizin fakat tüketen bir nesil olarak geleceğe ne üretetebilirsiniz ki; güzellik, verim, insanlık hangisi…

Tüketirken tükenen olmayın… Tüketmek kolaydır nefse yenilmektir…

Toplumdaki bireyler olarak misyonumuz, vizyonumuzun etkili olduğunu ve ancak bunu verimli hale getirebilecek bir çılgınlığa ulaşabilen toplum olma ümidiyle sevgiyle kalın, ilimle kalın, kendiniz olarak kalın efendim.

Yolu sevgiden geçen dostlarıma selam olsun…

18 yorum

 1. Güray Yanıtla

  Yüreğinize sağlık kaleminiz yorulmasın şatafatın ve inanılmaz bir israfın yaşandığı bu dönemde net anlaşılır makaleniz anlamak isteyenlere büyük bir ışık oluyor👏👏

 2. Bircan Yanıtla

  Merhaba. Tükete tükete tüketken olduk, üretken olmak varken.
  Sevgiler, dostluklar, Sabırlar hepsi tükendi.
  Ne günlere geldik?!
  Ürete ürete büyüsek, doğurganlık anlamında değil, sevgiyi çoğaltalım, el işimizi üretelim, gıdalarımızı üretelelim. Hiçbir şey yapamıyorsak; saksıda çiçek üretelim.

  Üretken olarak hem kendimize, hem de topluma faydalı olduğumuz günlerde buluşmak dileğiyle
  Saygı ve sevgiler

 3. Gülay Yanıtla

  Çok güzel bir yazı olmuş Pınar cığım 👍👍
  Hislerimize tercüman olmuşsun 🙏🙏🙏
  Eline, emeğine ve yüreğine sağlık Canım ❣️🙋💕😊🤗🙏🌹🙏

 4. Recep Yanıtla

  Eline yüreğine emeği ne sağlık düş nceler fikirler çok güzel gerisi biz millete kalmış tşk ler
  Pınar ablam

 5. Nuray Elli Yanıtla

  Öğretmenin olmaktan gurur ve onur duyuyorum kızım.Aydınlık beynine,yüreğine ve kalemine sağlık,umudumuzu yeşertiyorsunuz iyi ki varsınız hep varolun.

  • rahsapinar YazarYanıtla

   Hocam ❤️ nasıl mutlu oldum, nasıl duygulandım anlatamam… Sizlerin ışığında bir adım yol alabildiysem ne mutlu bana… Sevgi ve saygılarımla ellerinizden öperim ❤️❤️❤️

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir